Falownik wektorowy
Przemienniki częstotliwości posiadające wektorowe sterowanie pozwalają na bardziej precyzyjną kontrolę prędkości obrotowej, przede wszystkim ze względu na regulowanie momentu obrotowego silnika. Falownik wektorowy może utrzymywać stałą wartość momentu obrotowego silnika w całym zakresie regulacji prędkości obrotowej silnika. Sterowanie wektorowe to oddzielne sterowanie momentem i strumieniem uzwojenia w silniku. Co z kolei pozwala na dokładną regulację prędkości obrotowej na poziomie setnych części procenta.
Każdy falownik wektorowy może pracować w trybie skalarnym i zazwyczaj jest to domyślny tryb sterownia. Natomiast sterowanie wektorowe wymaga wprowadzenia dodatkowych ustawień, które umożliwiają dopasowanie pracy falownika do podłączonego modelu silnika.
Falownik wektorowy występuje w wersji sterowania bezczujnikowego i ze sprzężeniem zwrotnym.
W sterowaniu bezczujnikowym prędkość obrotowa obliczana jest na podstawie modelu matematycznego silnika elektrycznego, bez użycia dodatkowego czujnika.
Odnośnie falowników ze sprzężeniem zwrotnym, sterowanie odbywa się na podstawie pomiaru aktualnej wartości prędkości mierzonej przez enkoder inkrementalny zamontowany na wale silnika.
Przykładowe zastosowanie falowników wektorowych:
- nawijarki
- wirówki
- przenośniki i stoły obrotowe
- dźwigi i podnośniki
- młyny i miksery
- siłowniki elektryczne
Bogatą ofertę falowników wektorowych posiadają m.in. producenci tacy jak: Delta Electronics, LG, Liteon, czy też Eura Drives. Każda z wymienionych firm cieszy się dużą popularnością. Największą jednak ofertę może zaproponować Delta Electronics. Posiada kilka serii, które oferują falowniki zarówno do prostych jak i bardziej skomplikowanych aplikacji. Falowniki wektorowe Delta Electronics, znajdują zastosowanie w różnorodnych branżach.
Dodaj komentarz